Vaša košarica (0)
€0.00

Da li je moguće imati spolni odnos tijekom trudnoće - korisni savjeti budućim roditeljima

Spol tijekom trudnoće i nakon poroda:

Trudnoća je najuzbudljivije razdoblje u životu svake žene. Tijelo je potpuno obnovljeno: mijenjaju se navike, prehrana, način spavanja i način života općenito. Takve drastične promjene dovode do pojave ogromnog broja mitova i stereotipa. Većina njih govori o seksualnosti. Posavjetovali smo se s liječnicima i spremni smo reći sve o seksu u "zanimljivom položaju" i nakon poroda.

Da li je moguće imati spolni odnos tijekom trudnoće i koliko je siguran? Najčešći razlog za nesporazum tijekom trudnoće je strah za zdravlje nerođene dijete. Međutim, strahovi su potpuno uzaludni. Priroda se pobrinula da dijete pouzdano ima zaštitu amnionskom tekućinom, posteljicom i cervikalnim kvržicama. To minimizira fluktuacije i sprječava ulazak bakterija i tekućina stranih tijela. Kada je žena zdrava i dijece se normalno razvija, redoviti spolni život bit će vrlo koristan:

  • nehotično stezanje mišića maternice i rodnice tijekom blizine priprema majčino tijelo za buduće kontrakcije;
  • pozitivne emocije doprinose stvaranju endorfina, što pozitivno djeluje na dijete;
  • Prostaglandini u sjemenu povećavaju elastičnost cerviksa, sprječavajući suze tijekom poroda;
  • zbog aktivne cirkulacije krvi u zdjeličnim organima poboljšava se prijenos hranjivih tvari i kisika kroz posteljicu do bebe.

Opstetričari-ginekolozi slažu se: ako trudnoća protekne bez komplikacija, moguće je, pa čak i potrebno, imati spolne odnose. Stabilan spolni život poboljšava hormonsku pozadinu ženskog tijela i pomaže u održavanju skladne veze u paru.

Do kada možete imati seks?

Od 36. tjedna trudnoće, vaginalni seks može izazvati prerani početak porođaja. Također, intimnost u kasnijim fazama prijeti ozbiljnim krvarenjem, odbacivanjem posteljice i tromboembolijom plodne vode. Da bi se izbjegle komplikacije, liječnici preporučuju odustajanje od bliskih kontakata 2-3 tjedna prije očekivanog datuma rođenja.

Kada je intimnost zabranjena?

Seks tijekom trudnoće nije uvijek siguran. Aktivni spolni odnosi mogu izazvati prekidaj ako se ženi dijagnosticira:

  • povećani tonus maternice;
  • previje posteljice;
  • bol i mrlje tijekom spolnog odnosa;
  • spolno prenosive infekcije;
  • istjecanje plodne vode;
  • pogoršanje kroničnih bolesti;
  • povijest preranog poroda. Seks je obično kontraindiciran nakon 20. tjedna u višeplodnim trudnoćama. Žene koje nose dvoje ili više djece trebale bi izbjegavati nepotrebne fizičke napore.

Top 5 pozicija za seks tijekom trudnoće:

U prvom tromjesečju trudnoće nećete morati mijenjati navike. Ali, počevši od drugog, potrebno je prilagoditi se rastućem trbuhu. Parovi se trebaju odreći akrobatskih položaja i intenzivnog seksa dubokog prodiranja. Uz to, preporuča se privremeno izuzeti iz arsenala čak i standardni položaj "misionara". U tom položaju povećana maternica može stisnuti krvne žile, što otežava cirkulaciju krvi u zdjeličnim organima. Kako bismo olakšali budućim roditeljima, odabrali smo nekoliko udobnih i sigurnih položaja za trudnice.

  1. Žlice": Ovaj položaj, kada žena leži na boku leđima okrenuta muškarcu, pogodan je za bilo koje razdoblje trudnoće. Posebno će biti prikladno ako djevojci stavite nekoliko jastuka ispod koljena. Prodor u položaj "žlice" nije predubok, pa je rizik od dodirivanja cerviksa, koji je vrlo osjetljiv u razdoblju trudnoće, minimaliziran.
  2. Stojeći: Par stoji kraj zida ili stola, muškarac je iza. Prednost poze je sposobnost kontrole dubine prodiranja. Dodatna potpora na rukama smanjuje stres na leđima i donjem dijelu leđa. U ovom položaju možete imati spolni odnos dok buduća majka ne počne osjećati nelagodu zbog prevelikog fetusa u kasnoj trudnoći.
  3. Dog style: Položaj koljena i lakta jedan je od najudobnijih za trudnicu. U tom je položaju donji dio leđa opušten, a pritisak na mjehur smanjen. Za dodatnu potporu možete staviti jastuk ispod prsa ili trbuha. Ali treba imati na umu da položaj omogućuje dubok prodor. Muškarac mora biti posebno oprezan da slučajno ne povrijedi partnericu.
  4. Škare: Žena leži na leđima, a muškarac klekne i stavi joj noge na njegova ramena. Ovaj položaj nije samo prikladan za buduću majku, već ima i milovanje klitorisa. Nježni seks i mala dubina prodiranja omogućuju vam da se što više opustite i postignete orgazam bez straha od boli.
  5. Kaubojka i "obrnuta kaubojka: Dvije pozicije koje su savršene za seks tijekom trudnoće. Žena samostalno kontrolira ritam i pronalazi najugodniji kut prodora. Uz to, "obrnuti jahač" pruža dodatnu stimulaciju prednjeg zida rodnice, gdje je, prema glasinama, upravo točka G. Najprikladnije je imati spolni odnos u tim položajima u ranoj fazi trudnoće. Međutim, ako se osjećate dobro, možete eksperimentirati u trećem tromjesečju.

Koliko brzo se možete vratiti seksu nakon poroda?

Trajanje pauze u intimnim vezama nakon poroda ovisi o mnogim čimbenicima: od dobrobiti žene do prisutnosti komplikacija. Često se u prvim tjednima spolni odnos može spriječiti ozljedama zadobijenim kada se dijete rodi. Uz to, mlade majke nisu psihološki sklone seksu, posvećujući cijelo vrijeme brizi za novog člana obitelji. Liječnici preporučuju vraćanje spolnom životu nakon prirodnog poroda bez komplikacija ne prije nego nakon 1,5–2 mjeseca. U tom se razdoblju maternica kontrahira i vraća svoju prijašnju veličinu, mekani rodni kanal zarasta. Ako je rođenje djeteta popraćeno kirurškom intervencijom (carski rez, šivanje, čišćenje maternice), tada bi intimnost trebalo planirati tek nakon 8-12 tjedana. Zamjena punog seksa uz dopuštenje liječnika može biti lagano maženje i oralni seks. Nakon završetka rehabilitacije započet će nova faza obiteljskog života u kojoj morate istražiti do tada nepoznate aspekte seksualnih odnosa.

Callback
×